Børn

Rekord i Sommerbogen – Hr. Grå er i chok!

Hele 454 børn har i år deltaget i sommerens læsekonkurrence, og for 3. år i træk har de slået rekorden!

Af Marion Tirsgaard

Måske var det fordi, at børnene i år battlede mod forældrene, at de har slået sidste års rekord på 357 – eller også er det bare fordi børnene i Kolding er blevet lidt sejere til at læse. På Koldingbibliotekerne er vi ligeglade. Vi har bare optur over, at så mange børn (og 57 forældre) har læst 3 bøger i deres sommerferie og klaret en masse læseudfordringer som at læse under dans, på en gren og mens der bliver spist is.

Tusind tak til alle jer seje børn for at I ville være med!
 

Er det mon et barn fra Kolding, der får lov at tømme en boghandel?

Vi trækker nu lod blandt alle dem, der har deltaget og sender 9 videre til den landsdækkende hovedkonkurrence, hvor man får lov til at tømme en boghandel på 5 minutter – og vi krydser fingre for, at det bliver i år, at et barn fra Kolding skal ”røve” en boghandel. 

En masse gode læsetips

Med så mange deltagere i Sommerbogen, har vi i alt modtaget 1433 boganbefalinger. Her er et lille udpluk af nogle af de bøger, som børnene og de voksne har givet 5 stjerner.